Genetalni Sekretar Generalne komisije za ribarstvo za Mediteran (GFCM), g. Abdellah Srour, otvorio je danas (16. oktobra 2017.) PANACeA bočni događaj - U cilju usmjeravanja umrežavanja i upravljanja naporima u zaštićenim područjima u Sredozemlju za unapređenje zaštite prirode, organizovan tokom 41. sjednice Generalne komisije za ribarstvo za Mediteran, koja se odvija u hotelu Splendid, Budva, Crna Gora, od 16-20.10.2017.
Uvodne riječi gospodina Sroura pružile su stratešku podršku važnosti i potrebe za organizovanjem takvog događaja koji ima za cilj diskusiju o temama održivog korišćenja prirodnih resursa i uključivanju malog ribolova i ribara u sadašnje i buduće upravljanje orskim zaštićenim područjima - MPAs.
Bočni događaj je okupio relevantne aktere sa svih nivoa upravljanja zaštićenim područjima i efikasnimi održivim korišćenjem prirodnih resursa iz Crne Gore - nauke (Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore), upravljača (JP za upravljanje morskim dobrom Crne Gore) i lokalni akteri (ribari), kao i učesnici konferencije GFCM-a. Više od 40 ljudi upoznato je sa trenutnim stanjem u morskim zaštićenim područjima (MPAs) i procesima u Crnoj Gori, a takođe se raspravljalo o budućim aktivnostima u cilju efikasnog upravljanja i održivog korišćenja prirodnih resursa na balkanskom području Mediterana.
Uvodne govore na bočnom događaju dali su: g-din Fabio Massa, viši službenik za akvakulturu/CAQ službenik GFCM-a, g-din Mirko Đurović, direktor Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore, g-đa Aleksandra Ivanović iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore i g-đa Srna Sudar, direktorica kancelarije REC-a u Crnoj Gori, koja je ujedno i predsjedavala događajem.
Nekoliko pitanja je prodiskutovano: participativni pristup u upravljanju MPA, lokalne-pilot aktivnosti, transfer i širenje najboljih praksi, kao i potrebe lokalnih aktera za učešćem u efikasnom upravljanju MPA.
Glavni zaključci su:
- Potreba za uključivanjem širokog spektra zainteresovanih strana u efikasno upravljanje MPA i održivo korišćenje prirodnih resursa, od pripremne faze do stvarnog upravljanja (participativni pristup);
- Potreba za izgradnjom kapaciteta lokalnih aktera (ribara) za alternative ribarstvu u stvaranju dohotka (prevoz turista);
- Prenošenje i razmjena informacija o najboljim praksama, metodama i alatima za održivo korišćenje prirodnih resursa (moguće alternativne aktivnosti lokalnih aktera za prihodovanje u okolini MPAs);
- GFCM i PANACeA imaju mnogo zajedničkih osnova koji podržavaju njihove ciljeve.